| Brand | Commercial |
|---|---|
| Color | White |
| Features | Weather Resistant, Motion Sensing, Rust Resistant, Adjustable, Detects Motion 60 Feet Away, Never change Light Bulbs, Energy Efficient, Energy Saving, Bulb/Tube Included, Waterproof |
| LED Chip Code | No Bulbs Required |
| Material | Aluminum, Plastic, Acrylic |
| Finish | Smooth |
| Mounting | Wall Or Eave Mounted |
| Manufacturer Warranty | None |
| IP Rating | Wet Rated |
| California Prop 65 Warning | Yes |
| Bulb Life Hours | lasts up to 45 Years |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 2.42 in |
| Lumens | 3000 lm |
| Power Source | Hardwired |
| Item Diameter | 5 in Base |
| Unit Type | Unit |
| Number of Settings | 1 |
| Lighting Technology | LED |
| Voltage | 120 V |
| Light Color | White |
| Amperage | 3000 Lumens |
| Unit Quantity | 1 |
| Installation Area | Outdoor |
| Item Length | 7.37 in |
| Item Width | 12.68 in |
| Personalize | No |
| Control Style | Motion |
| Number of Lights | 2 |
| Model | LED Twin Head Motion Flood Light |
| Item Height | 8 in |
| Assembly Required | Yes |
| Type | Flood Light |
| Sensor Type | Motion |
Check the listing for details. NEW Flood Light LED Motion Detection 60 Ft away WHITE Twin Head Adjusts Outdoor. Color: White, Condition: New, Made in China. Listed at 62.95 USD. Introducing the latest addition to your outdoor security system, the Motion Detection 60 Ft away Flood Light LED WHITE Twin Head Adjusts. The light is easy to install and can be wall or eave mounted, making it a versatile addition to any outdoor space.