| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| Returns Accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Caltric |
| MPN | 399169, 494198, 494148, 499529, 691262, 394943, 490420, 494990 |
| Compatible Brand | Briggs & Stratton |
| Item Length | 182 mm |
| Item Width | 78 mm |
| Item Height | 78 mm |
| Teeth | Gear Teeth-16 |
| Number in Pack | 1 |
| Color | Black |
| Items Included | Starter |
| Item Weight | 5lb 4oz |
| Voltage | 12 V |
| Material | Metal |
| Rotation | CCW |
| Power Source | Gas |
| Horsepower | 25Hp |
| Type | Starter |
| Starter Type | PMDD |
| Manufacturer Part Number | 5746AA1001 |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |
| Country/Region of Manufacture | China |
| California Prop 65 Warning | Proposition 65 Warning for California Consumers. |
| Vintage Part | No |
| Universal Fitment | No |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. New for Scott's Lawn Tractor 20 25 Hp Briggs Starter. Color: Black, Condition: New. Listed at 32.99 USD. Premium Quality Replacement Part Starter For John Deere Models: 111 Briggs & Strat. 1979-1985111H Briggs & Strat. 1982-1984L118 Briggs & Strat. 22HP AllL120 Briggs & Strat. 20HP AllLT166 Briggs & Strat. 16HP AllLTR166 Briggs & Strat. 16HP AllSabre 1642G V-Twin Briggs & Strat. 16HP AllSabre 1642H V-Twin Briggs & Strat. 16HP AllSabre 1842GV Briggs & Strat. 18HP AllSabre 1842HV Briggs & Strat. 18HP AllSabre 1846HMS Briggs & Strat. 18HP AllSabre 1846HV Briggs & Strat. 18HP AllSabre 1848GV Briggs & Strat. 18HP AllSabre 1848HV Briggs & Strat. 18HP AllSabre 2046HS Briggs & Strat. 20HP AllSabre 2046HV Briggs & Strat. 20HP AllSabre 2048HV Briggs & Strat. 20HP AllSabre 2254HV Briggs & Strat. 22HP All For Scott's Tractors-Lawn Models: L2048 Briggs & Strat. 20HP 2002-UpL2548 Briggs & Strat. 25HP 2002-UpS2046 Briggs & Strat. 20HP 1999-UpS2546 Briggs & Strat. 25HP 1999-2000 For Cub Cadet Models: GMT-125 Briggs & Strat. 12.5HP Gas Engine 1989-1990GMT-150 Briggs & Strat. 15HP Gas Engine 1989-1990364 Briggs & Strat. 18HP Gas Engine 2000-2002Z425 Briggs & Strat. 23HP AllTractors-Garden1440 Briggs & Strat. 14HP Gas Engine 1992-19971641 Briggs & Strat. 16HP Gas Engine 1992-1997Utility Vehicle (UTV)4016 Briggs & Strat. 16HP Gas Engine 1996Mowers-Zero TurnZ-Force 18 Briggs & Strat. 18HP Gas Engine 2003Z-Force 44 Briggs & Strat. 18HP Gas Engine 2004-2006Tractors-Compact1180 Briggs & Strat. 18HP Gas Engine 2000-20011212 Briggs & Strat. 21HP Gas Engine 2000-20011600 Briggs & Strat. 16.5HP Gas Engine 19991800 Briggs & Strat. 18HP Gas Engine 19992160 Briggs & Strat. 16HP Gas Engine 1994-19972164 Briggs & Strat. 16HP Gas Engine 1999-20012165 Briggs & Strat. 16HP Gas Engine 1994-19993165 Briggs & Strat. 16HP Gas Engine 1998-19993185 Briggs & Strat. 18HP Gas Engine 1998GT1222 Briggs & Strat. 22HP Gas Engine 2004LT1018 Briggs & Strat. 22HP Gas Engine 2004LT1022 Briggs & Strat. 22HP Gas Engine 2004LT1024 Briggs & Strat. 24HP Gas Engine 2004Tractors-Lawn1215 Briggs & Strat. 12HP Gas Engine 1987-19881220 Briggs & Strat. 12HP Gas Engine 1987-1988 For Toro Models: 11-42 Lawn Tractor Briggs & Strat. 11HP 1978-198511-44 Lawn Tractor Briggs & Strat. 11HP 1981-198511-44 Pro Lawn Tractor Briggs & Strat. 11HP 1986-198712-44 Pro Lawn Tractor Briggs & Strat. 12.5HP 1988190-DH Lawn Tractor Briggs & Strat. 19HP 2000-2004212-5 Tractor Briggs & Strat. 12HP 1989-1991212-5SB Tractor Briggs & Strat. 12HP 1990-1991216-H Tractor Briggs & Strat. 16HP 1990246-H Yard Tractor Briggs & Strat. 16HP 1992-1993DH 220 Lawn Tractor Briggs & Strat. 656cc 2005-2009HMR-1200 Briggs & Strat. 12HP 1989Mowers-Zero TurnTitan Z4800 Briggs & Strat. 22HP Gas 2007-2009Titan Z5200 Briggs & Strat. 24HP Gas 2007-2009TimeCutter ZX480 Riding Mower Briggs & Strat. 656cc 2005TimeCutter ZX480 Riding Mower Briggs & Strat. 725cc 2006-2007 Order Includes: 1x Starter: 399169 494198 494148 499529 691262 394943 490420 494990 BS-399169 BS-494990 BS-499521 BS-795121 BS-691262 LG490420 AM39285 AM106883 AM38136 LG497401 LG691262 Length: 182 mm - 7.2"Width: 78 mm - 3.1"Height: 78 mm - 3.1"