| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Waterproof | IPX7 |
| Power Source | Batteries |
| Navigation Routes | 250 |
| Measurement System | Decimal |
| MPN | 010-02230-50 |
| Item Length | 6.8" |
| Channels | 5 |
| Measurement Provided | Direction |
| Battery Life | up to 20 hours |
| Unit Type | Unit |
| Display Size | 3.5" |
| Language | English |
| Display Type | transflective, color TFT touchscreen |
| Memory/History | 16 GB |
| Item Height | 6.4" |
| External memory storage | microSD card (not included) |
| Features | Compass, Ability to add maps, High-sensitivity receiver |
| Sensors | GPS |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Hunting |
| Item Width | 1.3" |
| Display Resolution | 282 x 470 pixels |
| Stored contacts | 250 dogs |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| Range | 9 miles with compatible dog devices |
| Brand | Garmin |
| Type | Dog Tracking and Training Handheld System |
| Model | Alpha 200i |
| Connectivity | Wi-Fi, BLUETOOTH and ANT+ |
| Country of Origin | Unknown |
| Item Weight | 9.9 oz (280 g) with standard antenna and battery |
| Interface | high-speed USB |
| UPC | 753759237394 |
Check the listing for details. New Garmin Alpha 200i Advanced Tracking and Training Handheld 010-02230-50. Color: Black, Condition: New, Made in Unknown. Listed at 649.00 USD.