| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Power Source | Batteries |
| Size | 43mm |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Measurement System | Decimal |
| MPN | 0100286320 |
| For Operating Systems | iOS, Android |
| Department | Unisex Adults |
| Battery Life | Up to 7 Days |
| Measurement Provided | Calories, Heart Rate, Time, Distance, Speed, Cadence |
| Unit Type | Unit |
| Display Size | 1.2 in |
| Language | English |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 11.6 mm |
| Body Area | Wrist |
| Features | GPS, Timer, Calorie Monitor, Heart Rate Monitor, Stopwatch, Calendar/Date, Record Sleep, Cadence, Wireless, Data Review, Average Speed, Training Protocol, Clock, Training Plan, Rechargeable Battery, Distance Traveled |
| Sensors | Compass, GPS, Accelerometer, Gyroscope |
| Sport/Activity | Gym & Training, Running & Jogging, Swimming |
| Display Resolution | 390 x 390 |
| Color | Black |
| Material | Plastic, Aluminum, Polymer Clay |
| Brand | Garmin |
| Type | Smartwatch |
| Model | Garmin Forerunner 165 |
| Item Weight | 39 g |
Check the listing for details. NEW Garmin Forerunner 165, Running Smartwatch, AMOLED Display, Training. Color: Black, Condition: New. Listed at 260.00 USD. Reach your goals with personalized daily suggested workouts that adapt based on performance and recovery; use Garmin Coach and race adaptive training plans to get workout suggestions for specific events.