| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Power Source | Batteries |
| Size | Adjustable Band |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Measurement System | Decimal & Imperial |
| MPN | 010-03020-00 |
| For Operating Systems | Android |
| Item Length | 50 mm |
| Department | Unisex Adults |
| Battery Life | Up to 14 or 24 days if AMOLED; Unlimited if solar model |
| Measurement Provided | Calories |
| Unit Type | Unit |
| Display Size | 50mm |
| Language | English |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 14.4 mm |
| Body Area | Wrist |
| Features | Alarm |
| Sensors | Accelerometer |
| Sport/Activity | Gym & Training |
| Item Width | 50 mm |
| Display Resolution | 416 x 416 |
| Color | Black |
| Material | Polymer Clay |
| Brand | Garmin |
| Type | Smartwatch |
| Model | Instinct 3 45mm or 50mm |
| Country of Origin | Taiwan |
| Item Weight | 59 g |
Check the listing for details. - NEW - GARMIN INSTINCT 3 SOLAR - 50MM - BLACK/CHARCOAL. Color: Black, Condition: New other (see details), Made in Taiwan. Listed at 375.00 USD. New Garmin Instinct 3 Solar 50MM watch. This watch has DOGTRACK and syncs up to your Garmin Alpha or Pro 550 Plus handheld. If you have any questions shoot me a message. MSRP on this watch is $450+tax. What you see in the photos is exactly what you will receive. The sale includes the watch and factory Garmin charging cable. No box or manual is included. I have other Garmin equipment available as well. FAST SHIPPING!!! will ship the same or next business day