| Brand | Branded |
|---|---|
| Product Weight lb | 0.2 lb |
| Unit Type | Unit |
| Product Depth in | 2.75 in |
| Product Width in | 1.38 in |
| Pack Size | 1 |
| Tools Product Type | Test Equipment Part/Accessory |
| Product Height in | 5.25 in |
| MPN | 031-0094RP |
| Accessory Type | Other |
| Unit Quantity | 1 |
Check the listing for details. NEW Genuine Replacement Right Check Valve 1/2 in 90 Degree Air Compressor Part. Condition: New. Listed at 10.85 USD. Compressor check valve needs to be replaced when it does not close during compressor shut down and allows air to leak back into the compressor head. The check valve prevents air from going into the compressor head from the tank.