| Power Source | Battery, Hardwired, Wall Plug-In |
|---|---|
| Items Included | Keypad, Four-Hour Battery |
| Year Manufactured | 2016 |
| Smart Home Compatibility | Honeywell TotalConnect Remote Services |
| Unit Type | Unit |
| Number of Zones | 120 |
| Voltage | 9 V |
| Features | Battery Backup, Bracket, Key Fob Access, Keypad Control, Pet Friendly, Programmble, Wall Mounted |
| Unit Quantity | 1 |
| Surveillance Technology | TotalConnect |
| Compatible With | Android, iOS |
| Number of Cameras Included | 0 |
| Battery Included | Yes |
| Color | White |
| Brand | Honeywell |
| Type | Keypad |
| Model | Lyric Gateway |
| Connectivity | Wired/Plug-In (Power) & Wireless/GSM (Communication) |
| Country/Region of Manufacture | Mexico |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi, Z-Wave, SiX™ Two-Way Wireless Technology, Up to 76 Z-Wave Devices, Up to six Z-Wave Thermostats & four Lyric Thermostats, Up to four Z-Wave Garage Doors |
| Operating Sound Rating | 0 dB |
| Power | 110 VAC Mains to 9VDC with 2.5A Output |
| Location | Indoor Only |
Check the listing for details. New Honeywell Lyric Gateway: All-in-One Security System, Smart Home Control. Color: White, Condition: New. Listed at 99.99 USD. Up for sale is a brand new, Honeywell Lyric Gateway: All-in-One Security System, Smart Home Control. Free shipping within the United States!!