| Country of Origin | China |
|---|---|
| Machine Type | Motorcycle |
| Color | Black |
| Insulation Outside Diameter | 44.3 mm |
| Manufacturer Part Number | IC138 |
| Material | Copper Wire |
| Item Length | 92.1 mm |
| Vintage Part | No |
| California Prop 65 Warning | Proposition 65 Warning for California Consumers. |
| Brand | Caltric |
| Type | Ignition Coil |
| OE/OEM Part Number | 33410-24B00 |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |
| Connector Type | Male |
| Universal Fitment | No |
| Finish | Machine Trimming |
| Item Width | 46.4 mm |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. New Ignition Coil for Suzuki Boulevard S40 LS650 2005 2006 2007 2008 2009-2017. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 21.45 USD. BOULEVARD S40 LS650 2005-2009. BOULEVARD S40 LS650 2011-2012. LS650 2013-2016. LS650-B 2017, 2019. IGNITION COIL.