| Brand | AMERICAN FORCE |
|---|---|
| Type | Intercooler |
| Features | 100% Leak Tested, Durability Tested, No Drilling/Modification Needed |
| Placement on Vehicle | Engine Compartment |
| Manufacturer Part Number | CM2349 |
| OE/OEMPartNumber | 55056902AE, 55056902AD, 68069554AA |
| Items Included | Intercooler |
| Performance Part | No |
| Vintage Part | No |
| Universal Fitment | No |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Core Height | 25 1/2" |
| Core Width | 27" |
| Core Thickness | 2 1/4" |
| Inlet | 2 3/4" |
| Outlet | 3" |
Check the listing for details. New Intercooler for Dodge Ram OE# 55056902AD. Condition: New. Listed at 1178.99 USD.