| Brand | CM COMPRESSOR |
|---|---|
| Type | Intercooler |
| Features | 100% Leak Tested, Durability Tested, No Drilling/Modification Needed |
| Placement on Vehicle | Engine Compartment |
| Manufacturer Part Number | CM2008 |
| OE/OEMPartNumber | 1E3462, E8HT6K775DD, E8HZ6K775D, F1HT6K775AA, E8HT6K775D |
| Items Included | Intercooler |
| Performance Part | No |
| Vintage Part | No |
| Universal Fitment | No |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Core Height | 28" |
| Core Width | 36 1/2" |
| Core Thickness | 2 1/4" |
| Inlet | 4" |
| Outlet | 4" |
Check the listing for details. New Intercooler for Ford/Sterling OE# 1E3462. Condition: New. Listed at 1564.99 USD.