| Brand | AMERICAN FORCE |
|---|---|
| Type | Intercooler |
| Features | 100% Leak Tested, Durability Tested, No Drilling/Modification Needed |
| Placement on Vehicle | Engine Compartment |
| Manufacturer Part Number | CM2010 |
| OE/OEMPartNumber | F5HT6K775BB, F6HZ6K775BB |
| Items Included | Intercooler |
| Performance Part | No |
| Vintage Part | No |
| Universal Fitment | No |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Core Height | 27 7/8" |
| Core Width | 20" |
| Core Thickness | 1 5/8" |
| Inlet | 3" |
| Outlet | 3" |
Check the listing for details. New Intercooler for Ford/Sterling OE# F5HT6K775BB. Condition: New. Listed at 1378.99 USD.