| Brand | CM COMPRESSOR |
|---|---|
| Type | Intercooler |
| Features | 100% Leak Tested, Durability Tested, No Drilling/Modification Needed |
| Placement on Vehicle | Engine Compartment |
| Manufacturer Part Number | CM2024 |
| OE/OEMPartNumber | F7HT8009BF, F7HZ6K775BA, F8HT8009TA, F7HZ6K775AA |
| Items Included | Intercooler |
| Performance Part | No |
| Vintage Part | No |
| Universal Fitment | No |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Core Height | 35 5/16" |
| Core Width | 27 3/16" |
| Core Thickness | 2 1/4" |
| Inlet | 4" |
| Outlet | 4 1/2" |
Check the listing for details. New Intercooler for Ford/Sterling OE# F7HT8009BF. Condition: New. Listed at 1178.99 USD.