| Brand | AMERICAN FORCE |
|---|---|
| Type | Intercooler |
| Features | 100% Leak Tested, Durability Tested, No Drilling/Modification Needed |
| Placement on Vehicle | Engine Compartment |
| Manufacturer Part Number | CM2310 |
| OE/OEMPartNumber | 3S0118500000, 3S0137530000, 3S0137530002, 01-31242-001 |
| Items Included | Intercooler |
| Performance Part | No |
| Vintage Part | No |
| Universal Fitment | No |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Core Height | 37 5/8" |
| Core Width | 25 3/8" |
| Core Thickness | 2.5 |
| Inlet | 4" |
| Outlet | 4" |
Check the listing for details. New Intercooler for Freightliner OE# 3S0118500000. Condition: New. Listed at 1157.99 USD.