| Brand | AMERICAN FORCE |
|---|---|
| Type | Intercooler |
| Features | 100% Leak Tested, Durability Tested, No Drilling/Modification Needed |
| Placement on Vehicle | Engine Compartment |
| Manufacturer Part Number | CM2244 |
| OE/OEMPartNumber | VAB1030357, BHT80296, BHT94042, BHT94041 |
| Items Included | Intercooler |
| Performance Part | No |
| Vintage Part | No |
| Universal Fitment | No |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Core Height | 28" |
| Core Width | 15 7/16" |
| Core Thickness | 2" |
| Inlet | 3 1/2" |
| Outlet | 3 1/2" |
Check the listing for details. New Intercooler for Freightliner/Sterling OE# VAB1030357. Condition: New. Listed at 850.99 USD.