| Brand | CM COMPRESSOR |
|---|---|
| Type | Intercooler |
| Features | 100% Leak Tested, Durability Tested, No Drilling/Modification Needed |
| Placement on Vehicle | Engine Compartment |
| Manufacturer Part Number | CM2089 |
| OE/OEMPartNumber | 1696956C1, 1659055C91, 1E3835, 1E5104 |
| Items Included | Intercooler |
| Performance Part | No |
| Vintage Part | No |
| Universal Fitment | No |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Core Height | 23 3/8" |
| Core Width | 13" |
| Core Thickness | 3" |
| Inlet | 3" |
| Outlet | 3" |
Check the listing for details. New Intercooler for International/Navistar OE# 1696956C1. Condition: New. Listed at 642.99 USD.