| Brand | AMERICAN FORCE |
|---|---|
| Type | Intercooler |
| Features | 100% Leak Tested, Durability Tested, No Drilling/Modification Needed |
| Placement on Vehicle | Engine Compartment |
| Manufacturer Part Number | CM2006 |
| OE/OEMPartNumber | 52028724AG |
| Items Included | Intercooler |
| Performance Part | No |
| Vintage Part | No |
| Universal Fitment | No |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Core Height | 15 1/2" |
| Core Width | 35 3/4" |
| Core Thickness | 1 11/16" |
| Inlet | 3 3/4" |
| Outlet | 3 3/4" |
Check the listing for details. New Intercooler for Standard Duty Dodge Ram OE# 52028724AG. Condition: New. Listed at 785.99 USD.