| Brand | CM COMPRESSOR |
|---|---|
| Type | Intercooler |
| Features | 100% Leak Tested, Durability Tested, No Drilling/Modification Needed |
| Placement on Vehicle | Engine Compartment |
| Manufacturer Part Number | CM2196 |
| OE/OEMPartNumber | 1030096, 11303194, 3974930, 1030194, 11030194, 1676070 |
| Items Included | Intercooler |
| Performance Part | No |
| Vintage Part | No |
| Universal Fitment | No |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Core Height | 34 1/2" |
| Core Width | 25 9/16" |
| Core Thickness | 2 3/4" |
| Inlet | Flange |
| Outlet | Flange |
Check the listing for details. New Intercooler for Volvo/White OE# 1030096. Condition: New. Listed at 1464.99 USD.