| Brand | AMERICAN FORCE |
|---|---|
| Type | Intercooler |
| Features | 100% Leak Tested, Durability Tested, No Drilling/Modification Needed |
| Placement on Vehicle | Engine Compartment |
| Manufacturer Part Number | CM2198 |
| OE/OEMPartNumber | 1030268, 1030295A, 1040067, 1030283, 1030295AS, 20538674, 818964, 20710399, 20984819, 20710398, 1030295, 1050120D, 20478517, 1030266, 20984817, 3970779, 8113574 |
| Items Included | Intercooler |
| Performance Part | No |
| Vintage Part | No |
| Universal Fitment | No |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Core Height | 35 1/2" |
| Core Width | 35 1/2" |
| Core Thickness | 2 3/8" |
| Inlet | 4" Flange |
| Outlet | 4" Flange |
Check the listing for details. New Intercooler for Volvo/White OE# 1030268. Condition: New. Listed at 1278.99 USD.