| Appliance Capabilities | Slice, Chop |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Color | Silver |
| Item Diameter | 8 in |
| Material | Plastic |
| Food Compatibility | Multifunctional |
| Appliance Uses | Dough |
| Number of Speeds | 3 |
| Brand | KitchenAid |
| Type | Full-Size Food Processor |
| Capacity | 9 cup |
| Energy Star | A |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Voltage | 120 V |
| Model | KitchenAid 9 |
| Cable Length | 60 in |
| Number of Settings/Programs | 3 |
Check the listing for details. NEW KitchenAid 9 Cup Food Processor Contour Silver Multi Function Prep Machine. Color: Silver, Condition: New. Listed at 139.99 USD. The KitchenAid 9 Cup Food Processor is a versatile kitchen tool designed to handle a wide range of food prep tasks with ease.