| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Kingst |
| PWM Output frequency range | 0.1 ~ 10MHz |
| Sample Rate | 100MHz |
| Number of Channels | 16 |
| Input voltage range | -50 ~ + 50V |
| Minimum capture bandwidth | 20ns |
| Model | LA1010 |
| The maximum sampling depth | 10G / channel |
| PWM output channels | 2 |
| MPN | LA1010 |
| Measurement Bandwidth | 20MHz |
| Country/Region of Manufacture | China |
Check the listing for details. New LA1010 16CH 100MHz USB Logic Analyzer ARM FPGA. Condition: New. Listed at 59.50 USD. Kingst LA1010 USB Logic Analyzer 100M max sample rate,16Channels,10B samples, MCU,ARM,FPGA debug tool English software Software Langauge: English Software supports: WINDOWS XP 7 / 8 /10, Mac, Linux LA1010 is a logic analyzer product with high performance. It has 16 input channels and the sample rate is up to 100 MHz. Along with the PC software KingstVIS, 16 channels of digital signal sampled simultaneously, and converted to digital waveform while displayed on monitor. Analyze signal with many standard protocols for straightforward communication data. Helps in testing and analyzing digital systems(MCU/ARM/FPGA, etc.), developing and debugging several communication programs, or monitoring and recording digital signals long-term USB Logic Analyzer LA1010 16CH 100MHz ARM FPGA debug tool 100M max sample rateFast Shipping to US, Canada, AU, Europe in 2-3 weeks! Kingst LA1010 USB Logic Analyzer 100M max sample rate,16Channels,10B samples, MCU,ARM,FPGA debug tool English software Software Langauge: EnglishSoftware supports: WINDOWS XP 7 / 8 /10, Mac, Linux LA1010 is a logic analyzer product with high performance. It has 16 input channels and the sample rate is up to 100 MHz. Along with the PC software KingstVIS, 16 channels of digital signal sampled simultaneously, and converted to digital waveform while displayed on monitor. Analyze signal with many standard protocols for straightforward communication data. Helps in testing and analyzing digital systems(MCU/ARM/FPGA, etc.), developing and debugging several communication programs, or monitoring and recording digital signals long-term Features: •Portable and lightweight •Max sampling rate: 100 m @ 3 channels, 50 m @ 6 channels, 32 m @ 9 channels, 16 m @ 16 channels •Large sampling depth and supported compression •Built-in PWM generator •Compatible USB 2.0 / 3.0 interface •Powerful software and easy to use •Online automatic updatesSpecifications: •Input channels: 16 •Max sampling rate: 100 m •Measurement bandwidth: 20 m •Min pulse width captured: 20 ns •Max sampling depth: 10 G / channel •Input voltage range: -50 ~ +50 V •Input impedance: 220 KΩ, 12 pF •Adjustable threshold voltage: -4 ~ +4 V, step: 0.01 V •PWM channels: 2 •PWM frequency range: 0.1 ~ 10 MHz •PWM frequency adjust step: 10 ns •PWM pulse width step: 10 ns •PWM output voltage: +3.3 V •PWM output impedance: 50 Ω •Standby current: 100 mA •Max operating current: 150 mA •Dimensions: 95 x 55 x 23 mm •Supported OS: Windows XP, Vista, Windows 7/8/10(32/64bit), Mac, Linux. •Supported standard protocols: UART/RS-232/485, I2C, SPI, CAN, DMX512, HDMI CEC, I2S/PCM, JTAG, LIN, Manchester, Modbus, 1-Wire, UNI/O, SDIO, SMBus, USB1.1, PS/2, NEC InfraRed, Parallel, etc... Interface of software:Software come with CD disk, or contact us to get the download link. Package includes:1 x USB Logic 100MHz 16Ch Logic Analyzer for ARM FPGA20x Clip2 x 9pin Cable1 x 2pin Cable1 x USB cable1 x CD BrandKingstSample Rate100MCustom BundleNoModelLA1010MPNLA1010Country/Region of ManufactureChinaNumber of Channels16