| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Ledge |
| Size | Single |
| Type | Rectangular |
| Care Instructions | Machine Wash |
| Color | Orange |
| Custom Bundle | No |
| Department | Unisex |
| Features | Compact |
| Fill Material | Synthetic |
| Insulation Type | Synthetic |
| Item Length | 80 in |
| Item Width | 34 in |
| Lining Material | Softech II 210T Fiber |
| MPN | 9494 |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Model | Scorpion Squared 45°F |
| Product Line | Ledge Outdoor |
| Season | 3-Season |
| Shape | Rectangular |
| Shell Material | GTX Micro Dobby Diamond Ripstop 250T |
| Sleeping Capacity | 1-Person |
| Stuff Sack Size | 5 X 12 in |
| Suitable For | Backpacking |
| Temperature Rating | 45 °F |
Check the listing for details. Ledge Scorpion +45 Sleeping Bag Water Resistant & Compact (Orange/Grey). Color: Orange, Condition: New with tags. Listed at 34.99 USD. Menu Home Feedback All categoriesContact Us About us Ledge Scorpion +45 Sleeping Bag Water Resistant & Compact (Orange/Grey) description Brand New! Manufacturer's Warranty! The Ledge Outdoors Scorpion Squared 45°F Sleeping Bag Is Water Resistant, Ultra Compact and Lightweight. Featuring thermo-shield technology, anti-snag design with anti-crawl zipper stops and an equal depth foot box. Includes: T8 Compression Sack with Barrel Locks & Drawstring Closure. Features: Water Resistant Thermo-Shield External Pocket LT Single Wall Element Versatile Webbing Eyelets Full Length YKK Locking Zipper Model: 9494 Specs: Weight: 2.5 lbs. Size: 80" x 34" x 30" Fill Material: Hibernate Extreme Lining Material: Softech II 210T Fiber Shell Material: GTX Micro Dobby Diamond Ripstop 250T ShippingReturns About us Shipping All orders are shipped within one business day except on weekends and holidays. Orders must be received by 8:00 a.m. CST for same day shipping, otherwise they will be shipped the following business day. Returns We accept returns within 30 days from the date of purchase and offering free return shipping. Please request a return authorization through eBay. If there is a problem with your order such as a defect, the wrong item was sent or it arrived damaged please contact us first. Mistakes and mishaps can happen, we are here to help if it occurs. About us Famous Outdoors has been selling on eBay since 1999 and has expanded to Retro Hobby, Enterprise Wholesale Liquidation (E.W.L.), and Sound Audio Deals to offer exceptional prices on a great selection of products. We appreciate your past and future business and look forward to you shopping with us! HomeFeedback All categories Contact Us About us Copyright © 2023 FAMOUS OUTDOORS. All rights reserved. eBay Template Design by OCDesignsOnline