| Number of Gangs | 1 |
|---|---|
| Number of Throws | 1 |
| UPC | 784276813389 |
| Smart Home Compatibility | Lutron |
| Brand | Lutron |
| Current Type | AC |
| Number of Ports | 1 |
| Manufacturer Warranty | Yes |
| Finish | Ceramic |
| Room | Any Room |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Country of Origin | Mexico |
| Location | A1 |
| Mounting Style | Bolt-On |
| Interruption Type | Switch |
| Maximum Amperage | 5 A |
| Color | White |
| Current Rating | 1-5 A |
| Number of Switches | 1 |
| MPN | DVRF-5NS-WH-R |
| Material | Resin |
| Orientation | Vertical |
| Switch Style | Push Button/Retractive |
| Suitable For | Wall |
| Port Type | Light Switch |
| Operation Method | On/Off |
| Type | On/Off Wall Switch |
| Control Style | Switch |
| Bulb Compatibility | Xenon, CFL, Halogen, LED |
| Voltage | 120 V |
| Model | Lutron Caseta Claro |
| Number of Outlets | 1 |
| Features | Wireless, Illuminated |
| Number of Poles | 1 |
| Box Shape | Rectangular |
| Application | Light Control |
Check the listing for details. π‘ NEW Lutron Claro Smart Switch DVRF-5NS-WH-R White Sealed π‘. Color: White, Condition: New, Made in Mexico. Listed at 36.08 USD.