| Number of Items in Set | One Piece |
|---|---|
| Shape | Round |
| Color | Pink andWhite |
| Item Diameter | 9.5in |
| Set Includes | Baking Dish |
| Material | Steel |
| Item Length | 9..5in |
| Brand | MacKenzie-Childs |
| Type | Baking Dish |
| Heat Resistance | 400 F |
| Unit Type | Unit |
| Care Instructions | Hand Wash Reccomended |
| Capacity | 4 Cups |
| Model | Rosy Check Pie Plate |
| Features | Oven Safe |
| Unit Quantity | 1 |
| Surface Coating | Glazed |
| Item Width | 9.5in |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. NEW Mackenzie-Childs Rosy Check Pie Plate. Color: Pink andWhite, Condition: New, Made in China. Listed at 89.95 USD. Bake your best pie—sweet or savory—in the Rosy Check® Pie Plate. The heavy-gauge steel underbody is glazed with hand-painted, color-dragged pink checks.