| LED Chip Code | 5050 |
|---|---|
| Power Source | Corded |
| UPC | 762407993933 |
| Year Manufactured | 2019 |
| Compatible Product | LED Strip light |
| Bulb Shape Code | AR111 |
| Department | Girls, Kids, Teens, Adults |
| Current Type | DC |
| Energy Star | A+++ |
| Manufacturer Warranty | 3 years |
| Labels & Certifications | CE Marking |
| Number in Pack | 1 |
| Voltage | 12V |
| Amperage | 8A |
| Style | Antique Style |
| LED String/Strip Type | WS2811 |
| Features | Waterproof |
| Bulb Wattage | 24W |
| Lighting Technology | LED |
| Color | White |
| Material | Plastic |
| Installation Area | Indoor |
| Connectors | 2pin 4pin 5pin 3pin |
| Brand | Eone |
| Type | Switch |
| IP Rating | IP65 |
| Model | Manual Dimmer Switch |
| Smart Home Protocol | Powerline/UPB |
| Output Voltage | 12V |
| Power | 24W |
Check the listing for details. NEW Manual Dimmer Switch for LED Strip Light, 12V 8A Mountable with Terminals. Color: White, Condition: New. Listed at 6.26 USD. Mainly used to adjust the brightness of single color LED lights. There is a black knob, just twirl it to adjust the brightness of LED lights. Input: 12V. Output: 1 Channel 96W 12V (0-8A ). Working Temperature: -20~60C.