| Number of Items in Set | 2 |
|---|---|
| Maximum Torque | 1,900 in-lbs |
| Power Source | Battery |
| Item Length | 8.66" |
| Number of Batteries | 0 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 20 V |
| Motor Type | Brushed |
| Item Height | 9.65 |
| Cable Length | NA |
| Features | Compact |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 7.09" |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 3,100 RPM |
| Battery Included | No |
| Color | Black, Grey, Green |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | Master Mechanic |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Type | Impact Driver |
| Model | Master Mechanic 103700 |
| Chuck Type | Keyless |
| Power | 850 W |
Check the listing for details. NEW Master Mechanic 20V 20Volt 1/4" Impact Driver 103700 - Tool Only. Color: Black, Grey, Green, Condition: New. Listed at 37.95 USD. NEW from a Master Mechanic multi tool kit. Comes with a belt clip, no battery. Free shipping to the USA only.