| Brand | RongBin |
|---|---|
| Certificate | CE |
| Colors | Black |
| Country of Origin | China |
| Double-sided Printing | No |
| Interface Type | Custom |
| Max Paper Size | Custom |
| Model | 001 |
| MPN | MugPress001 |
| Paper Feed Mode | Manual |
| Power | 350W |
| Print Speed | 20ppm |
| Style | Color |
| Supports Network Printing | No |
| Temperature range | 0 - 339 Fahrenheit |
| Time range | 0 - 999 seconds |
| Type | Sublimation Press |
| UPC | 880616480294 |
| Usage | 11oz Mug |
| Use | Dye Sublimation Printer |
| Voltage | 220V/110V |
| Warranty | Two Year |
Check the listing for details. New Mug Press Machine Heat Transfer Printer Cup Sublimation Printing Embossing. Condition: New, Made in China. Listed at 263.00 USD. Colour: Black. Power: 280W. Weight: 7kg. Frequency: 50/60 Hz.