| Number of Cups | 1 |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 1.2 qt |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Capsule |
| MPN | BNV250CRO1BUC1, ENV135SAE |
| Control Panel | Digital |
| Bar Pressure | 19 bar |
| Compatible Capsule/Pad System | Nespresso |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 14 in |
| Type of Coffee Made | Espresso Macchiato, Espresso, Latte Macchiato, Mocha, Hot Milk, Cappuccino |
| Cable Length | 32 in |
| Features | Removable Drip Tray, Auto Shut-off, Water Tank, Easy to Clean, Energy Saving Mode, Removable Water Tank, Frother, Built-in Container, Cord Storage, Quick Heating, Display |
| Finish | Matte |
| Components Included | Water Tank |
| Item Width | 6 in |
| Color | Black |
| Grinding Method | Burr |
| Material | Chrome |
| Item Depth | 7 in |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| Bean/Coffee Capacity | 14 oz |
| Brand | Nespresso |
| Type | Espresso Machine |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Model | BNV220CRO1BUC1 |
| Power | 1350 W |
| Number of Settings/Programs | 1 |
| UPC | 0021614999832 |
Check the listing for details. NEW Nespresso Vertuo Chrome Coffee Maker. Color: Black, Condition: New. Listed at 89.99 USD. Espresso : 1.35 oz. Double Espresso : 2.7 oz. Coffee : 7.7 oz. Large 40 oz Water Tank – Removable tank allows multiple brews without frequent refilling. Water Tank Capacity: 40 oz (1.2 L).