| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Color | Black |
| MPN | 20522 |
| Cooking Method | Bake |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Item Height | 17 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | 20522 |
| Features | Infrared Oven |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Components Included | 2 Extender Rings |
| Number of Items | 14 |
| Item Width | 14 in |
| Power | 1500 W |
| Item Weight | 20 lbs |
Check the listing for details. NEW! Nuwave Elite Infrared Oven/Dehydrator W/Extender Ring Racks Baking Pan +. Color: Black, Condition: Open box. Listed at 130.00 USD. New in box, Nuwave Elite Infrared Oven/Dehydrator W/Extender Ring Racks Baking Pan Plus.This item has extra baking pan, cooking rack and extender ring... in other words there are 2 of each! It can also be used as a dehydrator. Model 20522Included in this is: (1) Digital power head, (1) Plastic dome, (1) Base tray, (1) Liner pan, (1) Dome holder, (1) 1"-3" reversable baking rack, (1) Cookbook, (2) Quick charts, (1 is in Spanish), (2) 3" Extender rings, (2) 2" Cooking racks, (2) 10" Enamel baking pans, & the registration card. Thank you for viewing my listing, please feel free to contact me with any questions pertaining to this item.