| Appliance Capabilities | Milk Extraction, Nut and Seed Processing |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| UPC | 663701851984 |
| MPN | CW-NMM |
| Capacity | 10-20oz |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 18 in |
| Voltage | 120 V |
| Manufacturer | ChefWave |
| Features | Adjustable, Automatic, Dishwasher Safe, Easy Clean, Multipurpose |
| Components Included | Basket, Blender, Container, Cup, Lid, Measuring Cup, Mixer, Motor Base |
| Finish | Glossy |
| Item Width | 9 in |
| Special Feature | Self Cleaning |
| Color | White |
| Material | Plastic |
| Appliance Uses | Non Dairy Milk |
| Item Depth | 15 in |
| Brand | Chefwave |
| Type | Vegan Milk Maker |
| Note | Make non-dairy milk at home in as little as 15 minutes |
| Model | ChefWave Vegan Nut Milk Maker |
| Item Weight | 15 lbs |
| Power | 1000 W |
| Number of Settings/Programs | 6 Plant Based Programs |
Check the listing for details. New Open Box ChefWave Milkmade Non Dairy Milk Maker 6 Programs Auto Clean. Color: White, Condition: Open box. Listed at 200.00 USD. The ChefWave Milkmade Non-Dairy Milk Maker is a versatile appliance capable of milk extraction and nut and seed processing. The self-cleaning features make it convenient for maintenance, and the dishwasher-safe components ensure easy cleaning.