| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Input Type | Color |
| Output Type | Color |
| Memory | 4 GB |
| MPN | 1VD87F#B1K |
| Supported Paper Size | A0 (841 x 1189 mm) |
| Brand | HP |
| Type | Large Format Printer |
| Technology | Inkjet |
| Maximum Resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Manufacturer Warranty | ReNewed Warehouse 90 day |
| Model | HP DESIGNJET T1700 44” Postscrip |
| Connectivity | Ethernet (RJ-45) |
| Product Line | HP DesignJet |
Check the listing for details. HP DESIGNJET T1700 44” Postscript- 1VD87F#B1K. Condition: New. Listed at 5499.00 USD. New, never used item. Box may have been opened by Renewed Warehouse or a customer but has never been used or installed. Printer is still factory sealed. Buy with confidence, all products come with our ReNewed Warehouse 90 day warranty. Product will arrive as described and perform as expected or we will return, repair or replace the product. FREE SHIPPING and FREE Returns are included with every order. DescriptionConfidently take CAD, GIS color reproduction to the next level with a 44-in HP DesignJet printer that delivers powerful security features, high productivity on even the most complex files, and bright and precise colors. Dynamic security: Cartridges with non-HP chips might not work today or in the future.Features:advanced security features.Adobe PDF Print Engine.6 HP Bright Office Inks.Protect your printer and your data from external or unintended access with advanced security features. Simplify device and fleet management, including security management. Control and optimise printing costs with accounting solutions.precise colours enable better decisions. Six HP Bright Office Inks provide bright colour, bold image quality, colour/grey/photo black for soft colours, dark tones.Reproduce layers of data with the Adobe PDF Print Engine.Stay productive – with the Adobe PDF driver, you can handle even the most complex CAD/GIS files without freezing up your PC. Work uninterrupted with dual-roll options. Easily print project sets and PDF documents with HP Click printing software Box may show some wear from shipping.