| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Input Type | Color |
| Memory | 128 GB |
| Output Type | Color |
| MPN | T8W16A#B1K |
| Item Length | 77 |
| Supported Paper Size | A3 (297 x 420 mm) |
| Brand | HP |
| Type | Large Format Printer |
| Technology | Inkjet |
| Maximum Resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Item Height | 28 in. |
| Model | DesignJet Z6 |
| Connectivity | 10/100/1000Base-T Ethernet 803.3ab |
| Scanning Resolution | 2400x2400 DPI |
| Item Width | 30 in. |
| Product Line | HP DesignJet |
Check the listing for details. New-Open Box HP DesignJet Z6 PostScript® Plotter - 44" T8W16A#B1K. Condition: New. Listed at 2974.15 USD. New, never used item. Box may have been opened by Renewed Warehouse or a customer but has never been used or installed. Printer is still factory sealed. Buy with confidence, all products come with our ReNewed Warehouse 90 day warranty. Product will arrive as described and perform as expected or we will return, repair or replace the product. FREE SHIPPING and FREE Returns are included with every order. NOTE: Requires Receiving Dock Delivery, If you require lift gate service please let us know. There is an additional shipping charge we will need to invoice you for.Key SpecificationsModel size44 inMemory128 GB (virtual)1Hard Drive500 GB self-encryptingPrint speed maximumFast: 866 ft/hr on plain media; Normal: 202 ft/hr on coated media; Best: 104 ft/hr on glossy media2ResolutionUp to 2400 x 1200 optimized dpiProduct overviewRead details more clearly and see high-contrast color with new high-definition HP printheads. Handle complex files and secure your printers/dataPRECISE—Clearly distinguish subtle detailsProduce prints with clear details and high-contrast color with high-definition HP printheads—no need for light inks with dual drop technology. Get smooth gradients with HP Pixel Control. HP Vivid Photo Inks provide water-/fade-resistant prints.3FAST—Work without delaysHandle complex files with powerful processing architecture and the Adobe PDF Print Engine.4 Print up to 20% faster5 with 2400 nozzle-per-inch HP printheads. Cut maps to different sizes in fewer steps with an integrated vertical trimmer.6SECURE—Protect your work and your informationBuilt-in security features—like HP Secure Boot, whitelisting, authentication solutions, and HP JetAdvantage Security manager—help safeguard your printers and your data and preserve confidentiality.In the boxHP DesignJet Z6 PostScript Printer, printheads, introductory ink cartridges, printer stand and media bin, spindle, 3-in core adapter, quick reference guide, setup poster, power cord Box may show some wear from shipping.