| Number of Cups | 6 |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 1.8 qt |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Whole Beans |
| MPN | EP3246/74, EP3326/90 |
| Control Panel | Digital |
| Bar Pressure | 15 bar |
| Unit Type | Unit |
| Compatible Capsule/Pad System | Macchiato, Nespresso |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Item Height | 14.5 in |
| Voltage | 120 |
| Type of Coffee Made | Espresso Macchiato, Espresso, Latte Macchiato, Mocha, Hot Milk, Cappuccino |
| Cable Length | 36 in |
| Features | Auto Shut-off, Water Tank, Built-in Water Filter, Adjustable Coffee Spouts, Water Filter, Manual, Frother, Built-in Grinder |
| Unit Quantity | 10 |
| Finish | Matte |
| Components Included | Water Tank |
| Item Width | 9.68 in |
| Color | Black |
| Grinding Method | Burr |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 16 in |
| Bean/Coffee Capacity | 8.8 oz |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| Brand | Philips |
| Type | Espresso Machine |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Model | Philips 3300 Series |
| Power | 1500 W |
| Item Weight | 17.6 lbs |
| Country of Origin | China |
| Number of Settings/Programs | 5 |
| UPC | 0075020086228 |
Check the listing for details. NEW OPEN BOX (REBOXED) Philips 3300 Series Fully Automatic Espresso Machine. Color: Black, Condition: Open box, Made in China. Listed at 349.00 USD. The NEW OPEN BOX Philips 3300 Series Fully Automatic Espresso Machine is a sleek and powerful addition to any kitchen. With a 15 bar pressure system and a built-in grinder, this machine produces rich and flavorful espresso drinks. Its digital control panel and auto shut-off feature make it easy to use and convenient for daily use. The machine also offers a variety of coffee options such as espresso, latte macchiato, and cappuccino, as well as the ability to make hot milk and mocha. With a 2-year manufacturer warranty and compatibility with Nespresso and Macchiato capsules, this espresso machine is a reliable choice for coffee lovers.