| Dexterity | Right Hand |
|---|---|
| Overall Bow Length | 29in. |
| Draw Length (in.) | 23.5"-28" |
| Color | Blackout |
| Custom Bundle | No |
| Country of Manufacture | United States |
| Draw Length | 23.5" - 28" |
| Material | Carbon Fiber |
| Draw Weight (lbs.) | 60lbs. |
| Bow Type | Compound |
| Archery Type | Compound bow |
| Suitable For | All |
| Modified Item | No |
| Sports Type | Archery |
| California Prop 65 Warning | NA |
| Brand | Hoyt |
| Main Color | Blackout |
| Type | Compound Bow |
| Overall Length (in.) | 29in. |
| Model | Eclipse |
| Country/Region of Manufacture | Unknown |
| Brace Height | 6 3/4" |
| Draw Weight | 60lbs |
Check the listing for details. New Other - Hoyt Eclipse - Right Hand - 60lbs. - 23.5"-28" - Blackout. Color: Blackout, Condition: New other (see details). Listed at 1000.00 USD. 23.5"-28" - Blackout. This is no scaled-down bow with a side of sass. We’re talking 10-15 feet per second more than a comparably equipped bow. Draw length – 23.5”-28". FAMILY OWNED AND OPERATED FOR 40 YEARS.