| Brand | Minicut |
|---|---|
| End Type | Square End |
| Number Of Flutes | 3 |
| Unit Type | Unit |
| End Mill Type | Roughing End Mill |
| Overall Length | 6-1/2" |
| MPN | 930P-3240 |
| Unit Quantity | 1 |
| Length Of Cut | 4 in |
| Mill Diameter | 1 in |
| Shank Diameter | 1 in |
Check the listing for details. NEW/OVERSTOCK! Cobalt Roughing End Mill, 1" Diam *See Notes*. Condition: New – Open box. Listed at 150.00 USD. QTY 1- 1" Roughing End Mill, 4" LOC, 6-1/2" OAL, 3FLT, Cobalt, PN# 930P-3240. Endmills are new, opened box. Reference SKU# 1832 for this order.