| Color | WHITE |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Feature3 | Accurately Track Steps for Men Women Kids Adults Seniors |
| Feature1 | Simple Step Counter for Walking with Large Digital Display |
| Size | 1.78in/3.5cm*2.68in/6.8cm*0.52in/1.32cm |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Item Length | 1.78in/3.5cm |
| Type of sports | Cadio Training |
| Department | Unisex Adults |
| Display Size | Digital Display |
| Origin | Mainland China |
| Item Height | 0.52in/1.32cm |
| Sensors | 3D Pedometer |
| Sport/Activity | Running & Jogging |
| Item Width | 2.68in/6.8cm |
| Feature4 | 3D Pedometer for Steps |
| Feature2 | Step Tracker with Removable Clip Lanyard |
| Material | Plastic |
| Set Includes | 3D Pedometer |
| Training Site | Legs,Foot |
| Brand | Unbranded |
| Type | 3D Pedometer |
| Model | as shown |
| Country/Region of Manufacture | China |
Check the listing for details. New Pedometer for Walking Simple Step Tracker Counter with Large Digital Display. Color: WHITE, Condition: New. Listed at 35.67 USD. No Bluetooth, no app or smartphone connections required. Only one reset button, To reset the counter, just only need to press and hold the RESET button for 3-5 seconds to get the step to "0". Included a CR2032 battery can last up to one year.