| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Type | Pipe Squeeze-Off Tool |
| Color | Blue |
| Material | Solid 45# Steel |
| PROCESS | Seamless Welding |
| Operation Mode | Manual |
| Assembly Required | NO |
| Applicable Pipe Diameter | <63mm/2.48in |
| Bottom Round Steel Diameter | 3.5cm/1.38in |
| Stroke | 12cm/4.72in |
| Overall Product Size | 25*6.2*30cm/9.84*2.44*11.81in |
Check the listing for details. NEW Pipe Squeeze-Off Tool Manual Pipe Squeeze-Off Tool Gas Pipe Squeeze-off Tool. Color: Blue, Condition: New. Listed at 96.90 USD. Description The manual pipe squeeze-off tool is made of high-strength 45# steel, which is wear-resistant and sturdy. It can immediately clamp the pipe to prevent leaks. Its compact design is particularly suitable for narrow space operations, effectively saving the site operating space. It is easy to clean and simple to operate. It is a safe and hassle-free tool for pipeline maintenance. Key Features High-class Material: Made of solid 45# steel with a seamless welding process, the product is wear-resistant, corrosion-resistant, and not easy to deform, so it can cope with various extreme environments. High Safety: The bottom steel column is equipped with anti-slip limit design, which effectively prevents the steel column from running out of position, and reduces the operation risk. C.