| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Type | Hot Riveting Hammer |
| Material | Plastic |
| Hot Rivet Capacity | Max 5/8" (16mm) |
| Rec Air Hose | 1/2" |
| Stroke | 50mm(2") |
| Project Solution Capability | Others |
| Model Number | TY81016 |
| After-sale Service | Other |
| Weight | 7.2 KG(15.8 lbs) |
| Length | 416mm (16-3/8 in.) |
| Air Inlet | 1/2" |
| Current | Pneumatic |
| Power | 30J |
| Bore | 38mm(1-1/2 in.) |
Check the listing for details. New Pneumatic Hot Riveting Hot Riveting Hammer Tools. Condition: New. Listed at 474.88 USD. New Pneumatic Hot Riveting Tools for Two Materials Joined At Specific Points. This model is widely used by many enterprises for the production and repair of products from various materials. Very powerful, smooth running and easy to hold.