| Country of Origin | United States - US |
|---|---|
| UPC | 0603784372747 |
| Appliance Capabilities | Liquefy, Blend, Crush Ice |
| Power Source | Electric |
| Color | Black |
| MPN | QB3001SS |
| Material | Plastic |
| Appliance Uses | Fruit, Juice, Frozen Drink, Dips & Spreads, Smoothie |
| Number of Speeds | 1 |
| Brand | Ninja |
| Type | Single Serve Blender |
| Capacity | 16 oz |
| Item Height | 13in. |
| Voltage | 120 V |
| Model | QB3001SS |
| Number of Blades | 1 |
| Features | Portable, BPA-free, Crushes Ice, Manual, Handheld, Dishwasher Safe, Adjustable, Pulse Function |
| Number of Items | 3 |
| Item Weight | 5.18lbs. |
| Power | 700 W |
| Number of Settings/Programs | 1 |
Check the listing for details. Ninja Fit Single-Serve Blender with Two 16oz Cups - QB3001SS. Color: Black, Condition: Open box, Made in United States - US. Listed at 40.79 USD. •Simple 700-watt power pod. Just push down to blend. •Two 16 oz. Ninja Cups and Spout Lids. •Cups, blade assembly, and lids are dishwasher safe. •50-recipe cookbook included to get you started. Description The Ninja Fit combines multiple kitchen appliances in one easy-to-use, powerful, and compact kitchen tool. It quickly creates smoothies, frozen drinks, and so much more in two 16-oz. Ninja Cups that are perfect to take on the go.