| Country of Origin | United States - US |
|---|---|
| UPC | 622356566582 |
| Appliance Capabilities | Liquefy, Puree, Blend, Crush Ice, Beat |
| Power Source | Electric |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| MPN | SS100 |
| Item Depth | 10 in |
| Appliance Uses | Nuts, Puree, Fruit, Sauce, Juice, Frozen Drink, Dips & Spreads, Smoothie |
| Number of Speeds | 1 |
| Brand | Ninja |
| Type | Countertop Blenders |
| Capacity | 24 oz |
| Item Height | 6.50 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | SS100 |
| Features | 360° Swivel Base, Dishwasher-Safe Parts, Dishwasher Safe, Automatic |
| Number of Blades | 1 |
| Item Weight | 6.39 |
| Power | 1100 W |
| Item Width | 14.30 in |
| Number of Settings/Programs | 2 |
Check the listing for details. Ninja Foodi Smoothie Bowl Maker and Nutrient Extractor/Blender 1200WP with. Color: Silver, Condition: New, Made in United States - US. Listed at 88.99 USD. •The smoothie bowl maker that blends and powers through for spoon-thick smoothie bowls. •Powerful 1200-peak-watt motor with smartTORQUE is designed to power through heavy loads at high speed without stalling. •*Extract a drink containing vitamins and nutrients from fruits and vegetables. •2 single-serve blenders in 1blend in the 24-oz. Nutrient Extraction* Cup and 14-oz. Smoothie Bowl Maker with just 1 base. •4 preset Auto-iQ programs for one-touch smoothies, extractions, bowls, and an exclusive sauce program. •Easy-to-clean base and blender parts are dishwasher safe.