| Appliance Capabilities | Blend, Crush Ice, Chop, Liquefy, Grind |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Color | Black |
| Material | Stainless Steel |
| Appliance Uses | Smoothie |
| Number of Speeds | 3 |
| Brand | Ninja |
| Type | Professional Blender |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 20 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | Kichen System 1100 |
| Features | Handheld, Dishwasher Safe, Programming |
| Number of Blades | 4 |
| Components Included | Blender |
| Power | 1200 W |
| Number of Settings/Programs | 4 |
Check the listing for details. Ninja Kitchen System 1100 Blender & Food Processor Combo in Original Box. Color: Black, Condition: Used. Listed at 99.99 USD.