| Dimensions | 16.7 x 10.7 x 17.7 INCH |
|---|---|
| Weight | 14.000 lbs |
| Custom Bundle | No |
| Number of Items | NA |
| California Prop 65 Warning | NA |
| Components Included | Ninja Cup |
| Number of Settings/Programs | NA |
| Manufacturer Warranty | NA |
| UPC | 0622356562096 |
| Appliance Capabilities | Blend |
| Power Source | Electric |
| Color | Black |
| MPN | BL494 |
| Material | ABS Plastic |
| Appliance Uses | Soup, Nuts, Fruit, Sauce, Dough, Juice, Frozen Drink, Vegetable, Dips & Spreads, Smoothie |
| Number of Speeds | 7 |
| Brand | Ninja |
| Type | Electric Blender |
| Capacity | 72 oz |
| Voltage | 120 V |
| Model | Not Specified |
| Number of Blades | 5 |
| Features | 360° Swivel Base, Dishwasher-Safe Parts, Easy Clean, Multipurpose, Dishwasher Safe, Display |
| Power | 1200 W |
Check the listing for details. Ninja Kitchen System with Auto IQ Boost and 7-Speed Blender. Color: Black, Condition: New. Listed at 135.99 USD. Ninja Kitchen System with Auto-iQ Boost allows you to truly customize your drink-making experience whether youre using Nutrient Extraction or High Performance Blending. Now you can choose whether you want deliciously drinkable nutrient juices or whip up an ultra-creamy frozen smoothie all at the touch of a button.