| Replacement Part | Master Head Motor |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Custom Bundle | No |
| Color | Black |
| MPN | QB1004 |
| Material | Plastic |
| Food Compatibility | Multifunctional |
| Appliance Uses | Puree, Dips & Spreads, Frozen Drink, Fruit, Juice, Nuts, Sauce, Smoothie, Soup |
| Number of Speeds | 1 |
| Brand | Ninja |
| Type | Full-Size Food Processor |
| Energy Star | Compliant |
| Capacity | 40oz |
| Manufacturer Warranty | na |
| Voltage | 120 V |
| Model | Master Prep QB1004 |
| Number of Blades | 6 |
| Features | Reversible Blades, Dishwasher-Safe Parts,Additional Mixing Bowl,Reversible Blades, Dishwasher-Safe Parts, Additional Mixing Bowl |
| Components Included | Base, Blades, Blender, Chopper, Container, Lid, Motor Base, Pitcher |
| Finish | Smooth |
| Country of Origin | China |
| Power | 450W |
| Item Weight | 6.8 pounds |
Check the listing for details. Ninja Master Prep 450W Professional Blender Food Processor Chopper Replacements. Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 17.99 USD. Please ensure you are purchasing the right replacement part. See photos for exact condition and sizes. Pitchers come as pictured, with blades and lid. If you want to purchase more than one, I can combine shipping and refund the difference. Thank you.