| Appliance Capabilities | Blend |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Color | Silver |
| MPN | BN401 |
| Material | Plastic |
| Appliance Uses | Fruit, Frozen Drink, Vegetable, Smoothie |
| Brand | Ninja |
| Type | Personal Blender |
| Capacity | 32 oz |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 14.2 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | cl401a |
| Number of Blades | 4 |
| Features | Programming |
| Components Included | Blender |
| Number of Items | 1 |
| Item Width | 5.9 in |
| Item Weight | 6.2 lbs |
| Power | 1100 W |
Check the listing for details. Ninja Nutri-Blender Pro with Auto-iQ, Personal Blender. Color: Silver, Condition: New. Listed at 79.45 USD. The Ninja Nutri-Blender Pro is equipped with a robust 1100-peak-watt motor that effortlessly pulverizes tough ingredients. Featuring Auto-iQ preset programs, the Ninja Nutri-Blender Pro simplifies blending with unique pulsing and pausing patterns.