| Appliance Capabilities | Blend, Crush Ice |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Color | Black |
| MPN | BL610 |
| Material | Plastic |
| Appliance Uses | Smoothie |
| Item Depth | 16 in |
| Number of Speeds | 3 |
| Brand | Professional 1000W |
| Type | Professional Blender |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Voltage | 120 V |
| Features | Crushes Ice |
| Number of Blades | 1 |
| Components Included | Blender |
| Number of Items | 1 |
| Power | 1000 W |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | 9.5lbs. |
Check the listing for details. Ninja Professional Blender 1000W Multi Speed Kitchen Appliance. Color: Black, Condition: Used, Made in United States. Listed at 69.99 USD. Transform your culinary creations with precision and power. This professional-grade blender delivers consistent results across multiple speed settings, allowing chefs and home cooks to craft smooth smoothies, precise purees, and intricate recipe preparations with exceptional control. • 1000W professional-grade motor • 6 total speed/power settings • Large 72 oz total capacity blending jar • Pulse function for precise blending • Dishwasher-safe removable components Includes inspiration recipe guide.