| Power Source | Electric |
|---|---|
| Color | Black |
| MPN | BN800 |
| Material | Stainless Steel |
| Appliance Uses | Fruit, Sauce, Dough, Juice, Frozen Drink, Vegetable, Dips & Spreads, Smoothie |
| Number of Speeds | 1 |
| Brand | Ninja |
| Type | Kitchen System |
| Capacity | 73 oz |
| Item Height | 18 in |
| Voltage | 110 V |
| Model | BN800 |
| Features | Pulse Control |
| Item Width | 9.63 in |
| Power | 1400 W |
| Number of Settings/Programs | 5 |
Check the listing for details. Ninja Professional Plus Kitchen System Auto IQ 1 Touch Intelligence BN800. Color: Black, Condition: Used. Listed at 95.05 USD. The Ninja Professional Plus Kitchen System Auto IQ 1 Touch Intelligence BN800 is a sleek black electric kitchen appliance made of stainless steel. This countertop blender has a capacity of 73 oz and features a pulse control, making it perfect for blending fruits, sauces, dough, juice, frozen drinks, vegetables, dips, and smoothies. With a power of 1400 W and 5 different settings/programs, this Ninja blender is designed for professional-level performance in your home kitchen.