| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | NIRVANA On The Fly |
| Fishing Type | Fly Fishing |
| Type | Fly Box |
| Item Height | 4" |
| Material | Silicon |
| Item Weight | 3oz |
| Item Width | 2.84" |
Check the listing for details. NIRVANA On The Fly Silicone Fly Box Art By Anthony Naples-Deep Box Protect Flies. Condition: New. Listed at 15.99 USD. The introduction of silicon into fly boxes created a more durable insert than traditional foam. The silicone will hold your flies better because it doesn't wear out so fast. We wanted to bring a stylish box with tons of function. In doing so we had special artwork made to help make these boxes more unique, and stylish while adding the functionality of the silicone. The artwork for this box was done by Anthony Naples. Thank you for helping us support the artist in the community with your purchase.Deep Fly BoxThe depth on this box helps save your flies from being matted and flattened hackle due to the highly slim profile. Our smaller box here also comes with a detachable lanyard to maximize simplicity and ease of use if desired.Waterproof SealThis box is fully sealed and has a latch to latch it closed creating a great waterproof box. This will save your flies from becoming wet when dunked, or during a rainstorm. This mini pocket size box can hold up to 48 flies.Dimensions:4"H x 2.84"W x .84"DWeight 3ozSilicone Triangle InsertWaterproof Latching Lid