| Custom Bundle | No |
|---|---|
| Breaking Strength | 2100 lbs |
| Color | Green |
| MPN | CJWR18-09-2R6 |
| Item Length | 18' |
| Brand | Nite Ize |
| End Type | Loop |
| Tie Material | Nylon |
| Unit Quantity | 2 straps |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 13oz |
| End Material | Aluminum |
| Item Width | 1" |
| Working Load Limit | 700 lbs. |
| UPC | 094664049055 |
Check the listing for details. Nite Ize 2-Pack CamJam Tie Down Straps, 18' - 700 lbs Load Limit. Color: Green, Condition: New, Made in China. Listed at 19.75 USD. This high-quality 1" webbing tie down system is designed to make securing serious loads simple. Working Load Limit: 700 Lbs.