| Brand | X AUTOHAUX |
|---|---|
| Type | CV Joint Boot Kit |
| Placement on Vehicle | Inner |
| Manufacturer Part Number | BV614A084BB |
| OE/OEM Part Number | BV614A084BB |
| Universal Fitment | No |
| Product Name | CV Joint Boot Kit |
| Net Weight | 120g |
| Shell Color | Black |
| Material | Rubber, Metal |
| Dimension | 10.1cm / 3.98" |
| Package Content | 1 Set CV Joint Boot Kit |
| Note | This is not oem product,accessory only. |
| Top Inner Diameter | 2.4cm / 0.94" |
| Bottom Inner Diameter | 7.4cm / 2.91" |
| Fitment | for Ford Focus 2011-2015 |
| California Prop 65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov - |
Check the listing for details. No.BV614A084BB Inner CV Joint Boot Kit with Clamps for Ford Focus. Condition: New. Listed at 18.99 USD. Advantage:Effectively prevent dust from entering the ball cage and prevent the grease in the ball cage from flowing out. Replace the old and worn dust cover, protect the auto parts of your car, and make you drive more safely.Ideal for preventive maintenance to keep vehicles in old condition; Greater strength and stability.Material:Made of rubber and metal material, durable, it is resistant to grease, abrasion, grit, high temperatures, tearing and impact damage, making it a good alternative.Functionality:Color: BlackMaterial: Rubber, MetalHeight: 10.1cm / 3.98"Top Inner Diameter: 2.4cm / 0.94"Bottom Inner Diameter: 7.4cm / 2.91"CV Joint Boot Location: InnerOE Number:BV614A084BBCompatibility:for Ford Focus 2011-2015Installation Steps:Direct replacement without disassembly of the connector itself.