| Recommended Number Of People For Assembly | 1 |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Size | 25" 4-pack Spring Kit |
| Recommended Uses For Product | Furniture Repair And Reupholstery |
| Age Range Description | Adult |
| Upc | 301652115532 |
| Required Assembly | Yes |
| Department | Adults |
| Unit Type | Unit |
| Room Type | Living Room |
| Care Instructions | Easy Care |
| Seat Depth | 25 Inches |
| Style | Standard |
| Personalized | No |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Features | With Drawers, Includes 12 upholstery spring clips, Includes 20 stay wire clips, Includes 32 screws, Heavy duty materials, 8 gauge upholstery springs, Commercial grade materials, Spring clips support, Cut to shorter lengths, Cushion support, Zig zag spring replacement |
| Unit Quantity | 1 |
| Sofa Type | Standard |
| Number of Items | 4 |
| Room | Living Room |
| Finish | Solid |
| Item Dimensions D X W X H | 2"d X 25"w X 0.25"h |
| Cushion Style | Boxed Edge |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Pattern | Solid |
| Component Connector Assembly | Installation Required |
| Color | Silver |
| Item Diameter | 25 in |
| Item Firmness Description | Firm/increased Firmness |
| Material | Alloy Steel |
| Seat Cushion Configuration | Single Cushion Seat |
| Mounting | Freestanding |
| Brand | Unbranded |
| Type | Furniture Repair Kit |
| Tabletop Thickness | Less Than 0.5 in |
| Collection Name | Sofas |
| Seating Capacity | 4 |
| Number Of Pieces | 4 |
| Back Style | Camel Back |
| Additional Features | Recliner |
| Item Dimensions | 25 X 2 X 0.25 Inches |
| Fire Rating | Meets Flammability Standards |
| Arm Style | Armless |
| Item Weight | 1.8 lb |
Check the listing for details. No Sag Sofa Spring Replacement - 8 Gauge Upholstery Springs. Color: Silver, Condition: New. Listed at 43.19 USD. Don’t wait! FIX SAGGING CUSHIONS: Say goodbye to sagging sofas! Revitalize your couch with our industry-standard upholstery springs! Not only are they designed to fix common discomforts of sagging cushions, but they also prolong the life of your furniture.