| Country of Origin | China |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Limited |
| Air Flow | 67 SLPM |
| Manufacturer Part Number | AX65 |
| Recharge Time | 48 Minutes (at least 60W source) |
| California Prop 65 Warning | WARNING: This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm, visit www.p65warnings.ca.gov. |
| Brand | NOCO |
| Accessories | Heavy-Duty Battery Clamps, 12-Volt Car Charger, Microfiber Storage Bag, USB Charging Cable, Adapters (Presta, Needle and Inflatable) |
| Type | Jump Starter and Air Compressor Combo |
| Pump Amps | 22A |
| Tire Size (Max) | 35 Inch |
| Capacity | 31.8Wh |
| IP Rating | IP55 |
| Voltage | 12V |
| Set or Single Item | Single Item |
| Features | Reverse Polarity Protection, 100 Lumen LED Flashlight, Portable Power Bank for USB Devices, Spark Proof Protection, 1000A 12V Portable Lithium Car Battery Jump Starter |
| Motor Rating | 288 Watts |
| Peak Amps | 2000 Amp |
| UPC | 046221240252 |
Check the listing for details. NOCO Boost + Air AX65 2000A UltraSafe Jump Starter with 22A Air Compressor. Condition: New, Made in China. Listed at 285.00 USD. NOCO AX65